معرفی سیرجان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مطالب مفید

 سيرجان شهريست در استان كرمان. اين شهر مركز شهرستان سيرجان است. 

 

 معرفي سيرجان

 

سيرجان شهريست در استان كرمان. اين شهر مركز شهرستان سيرجان است. جمعيت اين شهر بر پايه آمار سرشماري سال 85 برابر با167014 نفر است. 
سيرجان صاحب يك منطقه ويژه اقتصادي است كه از طريق راه آهن،‌جاده و هوا به ديگر مناطق ايران و جهان مرتبط است. 
معماری سیرجان صاحب یکی از معروف ترین انواع بادگیر های ایارنی به نام بادگیر های چپقی است. این شهر به دلیل قدمتی که دارد مجموعه و موزه ای است از معماری ادوار مختلف تاریخ ایران که هنوز در بناهای این شهر انعکاس دارد.
کویر نمک سیرجان در فاصله 30 کیلومتری غرب شهر سیرجان واقع در استان کرمان می باشد. طول این کویر در حدود 50 کیلومتر و عرض آن در قسمت میانی برابر با 20 کیلومتر می باشد که هر چه در جهت شمال یا جنوب آن حرکت کنید از عرض آن کاسته می شود. کوه کویز در 20 کیلومتری سیرجان ودر حاشیه کویر نمک(کفه نمک)واقع شده است.

 

نام :
نام سیرجان در اصل سیرگان بوده و بنای آن را به بهمن پادشاه اشکانی نسبت می‌دهند و در استیلای عرب آن را معرب کردند و سیرجان نامیدند. عده‌ای از مردم سیرجان مهاجرانی هستند که در سالهای پیش از سیوند فارس به سیرجان مهاجرت نموده‌اند.
ره آورد :
  • گلیم قالی شیرکی بافت سیرجان
  • مسقطی، لواشک، پسته، کماچ، آش اماچ
  • قاووت
  • شیرینی خانگی، لوز پسته، هندی، بادام
فرهنگ و هنر :
از بزرگان این شهر می‌توان محمدابراهیم باستانی پاریزی، طاهره صفار زاده،محمد حسن زیدابادی (نبی السارقین) را نام برد. از افتخارات جوان سیرجان نیز می‌توان حسین قاسمی نژاد، محسن محمدی، مرتجا، محمد آذرگون (ماذر سیرجانی)، محمد رضا کوچکی و محمدعلی آزادیخواه را نام برد.
 
بازدید 903 بار
آخرین ویرایش در دوشنبه, 28 دی 1394 ساعت 15:51
محتوای بیشتر در این بخش: « معرفی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر

آماربازدید و IP شما

سيستم آمارگيری وب ‌سايت

تقویم

تیم طراحی

 مهندس حسین شیبانی   

 

    مهندس محمدعسکری   

 

   آقای کمیل دره گیرایی